To pierwsza próba komercjalizacji tego materiału. Grafen prawdopodobnie może zastąpić krzem. Przypomnijmy - to nasi naukowcy opracowali metodę wytwarzania czystego grafenu.

Reklama

Premier Donald Tusk, który uczestniczył w oficjalnej uroczystości uruchomienia internetowego kanału sprzedaży grafenu powiedział, że dla Polski to historyczny moment. Komercjalizacja musi nadążyć za osiągnięciami naukowymi, jak mówił premier.

- Zastosowania tego materiału ogranicza jedynie wyobraźnia - podkreślił z kolei prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.

>>>Grafen polską specjalnością. Czeka nas rewolucja?

- Grafen to tani napęd elektryczny, superkondensatory, lekkie karoserie, samoloty lżejsze od dreamlinerów i jednocześnie niezagrożone oblodzeniami, przezroczyste ogniwa, szyby jako źródło taniej i ekologicznej energii elektrycznej, a elastyczność pozwoli na wkomponowanie go w dowolny kształt - dodał Dąbrowski.

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych Zygmunt Łuczyński - gdzie opracowano tanią metodę produkcji grafenu - przypominał, że każdy dzień zwłoki, to wymierne straty finansowe. - Każdego roku powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu, a więc każdy zmarnowany miesiąc, to konkretne zmarnowane pieniądze - tłumaczył Łuczyński.

Minister nauki Lena Kolarska Bobińska dodaje, że sprawa polskiego grafenu jest przykładem doskonałego współdziałania. Jak uważa, to jest wzór i przykład jak prowadzić współpracę i jak wcielać w życie hasło gospodarka oparta na wiedzy.

Grafen strukturą przypomina plaster miodu, to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy węgla. Ma wręcz niewiarygodne właściwości fizyczne i mechaniczne - jest lekki, przezroczysty, wytrzymały, a do tego przewodzi prąd i ciepło.