Milionowe kary dla ośmiu międzynarodowych instytucji za udział w zmowie i manipulację stopami procentowymi. Komisja Europejska chce, by amerykańskie i europejskie banki zapłaciły łącznie ponad 1,7 miliarda euro. Wśród ukaranych banków są min. Citigroup, Deutsche Bank i Royal Bank of Scotland.

Reklama

To największa tego typu kara dla banków. Komisja Europejska postanowiła ukarać banki za uczestnictwo w nielegalnych kartelach manipulujących wskaźnikami LIBOR i EURIBOR, czyli kluczowymi stopami procentowymi na światowych rynkach finansowych.Taka zmowa banków jest sprzeczna z unijnym prawem. Cztery z tych instytucji uczestniczyły w zmowie dotyczącej wskaźników w strefie euro. Sześć banków zmówiło się co do stóp kredytów udzielanych w jenach - poinformował unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

W dwóch przypadkach Komisja Europejska skorzystała z możliwości zawarcia porozumienia, dzięki czemu kary zmniejszono o 10 proc. To co jest szokujące w skandalach LIBOR i EURIBOR jest nie tylko manipulowanie stopami procentowymi przez instytucje finansowe, ale także zmowa różnych graczy finansowych, które powinny ze sobą konkurować. Przez dzisiejszą decyzję, chcemy wyraźnie pokazać, że Komisja będzie walczyć z kartelami - dodał Almunia. Komisja Europejska prowadzi kolejne dochodzenie w sprawie innych banków. Jeśli zastrzeżenia Komisji się potwierdzą, ukarane zostaną także następne instytucje finansowe.