Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru przypomina, że banki określają wiarygodność klientów na różne sposoby, między innymi patrząc na jego zawód. Jednym z ryzykownych zawodów, które nie pomogą nam w uzyskaniu kredytu w banku jest funkcja posła. Ryszard Petru w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że poseł po czterech latach może nie uzyskać reelekcji, a wtedy trudno będzie mu spłacać zobowiązania kredytowe. Banki już to zauważyły i mniej chętnie kredytują naszych parlamentarzystów.

Reklama

Były pracownik banków wyjaśnił także kto znajduje się po przeciwnej stronie skali. Zdaniem Ryszarda Petru dużym zaufaniem w instytucjach finansowych cieszą się lekarze. Ci nawet w przypadku utraty pracy szybko mogą znaleźć inną, często prowadzą także prywatne praktyki.

Najważniejszym kryterium oceny zdolności do spłaty pożyczki są dane z Biura Informacji Kredytowej. Dzięki nim bank może dowiedzieć się czy w przeszłości terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania. Takie informacje mogą być przechowywane 5 lat po wygaśnięciu umowy.