Wysoki budżet dzięki środkom z Unii Europejskiej, ułatwienia dla małych i średnich firm czy inwestycje w gospodarkę - tym chwali się rząd chwali z okazji 300 dni, które minęły od drugiego expose premiera Donalda Tuska. Ekonomiści są podzieleni w ocenie dokonań rządu.

Reklama

Prezes Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Noble Funds Mariusz Staniszewski w rozmowie z IAR podkreśla, że rząd nie wywiązuje się z większości swoich gospodarczych obietnic. Ekonomista uważa, że pierwsza kadencja była czasem, w którym rząd mógł pokazać swoje spokojne i prorynkowe podejście do gospodarki. Druga kadencja, w tym także 300 dni, jakie minęły od drugiego expose Donalda Tuska powinny być czasem zdecydowanych reform. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że rząd w większym niż dotychczas stopniu powinien skupić się na infrastrukturze, edukacji oraz działaniach zapobiegających spadkowi dzietności. Na plus ekipie premiera Donalda Tuska ekonomista zaliczył skuteczne wykorzystanie środków europejskich.

Z kolei główny ekonomista BRE Banku Ernest Pytlarczyk podkreśla, że dużą zasługą rządu są gwarancje kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorców. Rozmówca IAR wymienia między innymi gwarancje kredytowe na bieżącą działalność. Skorzystało z nich prawie 13 tysięcy przedsiębiorców, a BGK udzielił gwarancji na 2,7 miliarda złotych. To przekłada się na około 4,5 miliarda złotych zaciągniętych kredytów. Rozmówca IAR dodał, że rząd dobrze radzi sobie z polityką gospodarczą, której prowadzenie w czasach kryzysu jest trudne.

Wśród dokonań, którymi chwali się ekipa premiera Tuska są między innymi deregulacja części zawodów, likwidacja pozwoleń na budowę, czy wydłużenie urlopu rodzicielskiego.