Najważniejsze sprawy rozstrzygały się w ostatnich dniach irlandzkiej prezydencji i prawie do samego końca sukces był niepewny. Kluczowe uzgodnienie zapadło w czwartek. Wtedy ogłoszono porozumienie między krajami członkowskimi i Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020.

Biorąc pod uwagę jak wiele unijnych programów czeka na realizację i na pieniądze z budżetu, to porozumienie jest udanym zwieńczeniem irlandzkiego przewodnictwa - powiedział premier Irlandii Enda Kenny.

W ostatnich dniach Irlandia doprowadziła też do porozumienia w sprawie reformy unijnego rolnictwa. Uzgodniono również kompromis w sprawie systemu ratowania i uporządkowanej likwidacji banków z problemami finansowymi. Dzięki udanemu przewodnictwu w Unii punkty zebrał premier Irlandii Enda Kenny.

Jeśli posłucha się uważnie jak o nim mówią teraz Barroso, Van Rompuy, czy Merkel, można odnieść wrażenie, że wskazują go jako kandydata na szefa Komisji Europejskiej - powiedział Polskiemu Radiu Anton La Guardia, brukselski korespondent tygodnika "The Economist". Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej zostanie wybrany w przyszłym roku, po majowych wyborach do Europarlamentu.