Komisja Europejska wezwała wszystkie kraje do podjęcia specjalnych działań. Ze względu na sytuacje i ryzyko dla państw członkowskich UE wzywam do sprawdzenia planów awaryjnych w wypadku afrykańskiego pomoru świń - napisał w liście, cytowanym przez RMF FM, szef wydziału weterynarii w Komisji Europejskiej. List rozesłano do wszystkich stolic UE, Norwegii, Islandii, Turcji, Chorwacji i Szwajcarii.

Reklama

Polskie służby weterynaryjne wprowadziły pierwsze kroki zapobiegające przeniesieniu zakażenia. Na przejściach granicznych z Białorusią trzeba przechodzić przez specjalne maty dezynfekujące. Sprawdzany jest każdy samochód i pociąg pod kątem tego, czy nie przewożone jest mięso.

Gdyby choroba ta przedostała się do Polski, to eksport polskiej wieprzowiny zostałby zablokowany na co najmniej dwa lata - powiedział radiu RMF FM urzędnik Komisji Europejskiej.

Unijne przepisy nakładają obowiązek wprowadzenia blokady wobec kraju, gdzie choroba ta pojawiła się i dwuletniej "kwarantanny" już po zlikwidowaniu ogniska choroby.