To nie kończy jeszcze prac nad przepisami. Uzgodnienia ministrów są tylko w części zgodne z polskimi postulatami. Zrezygnowano z zakazu sprzedaży i produkcji cienkich papierosów, czyli "slimów" o co zabiegał rząd w Warszawie. Pozostał natomiast zakaz stosowania dodatków, takich jak mentol i ta decyzja nie jest po myśli Polski.

Reklama

Prezentowaliśmy takie stanowisko, aby Europa nie narzucała sztywnych rozwiązań wszystkim państwom - powiedział po spotkaniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dodał, że złagodzono jedynie zapisy dotyczące wejścia w życie dyrektywy i wprowadzono 3-letni okres przejściowy dla papierosów mentolowych. Żeby rynki gospodarcze państw członkowskich mogły się dostosować do proponowanych zmian.. To jest dopiero stanowisko Rady do negocjacji z Parlamentem - powiedział minister zdrowia.

Europosłowie, którzy również pracują nad dyrektywą tytoniową, mają przedstawić swoje stanowisko jesienią. Wtedy rozpoczną się negocjacje przedstawicieli unijnych rządów i Europarlamentu. Od rezultatu tych rokowań zależy ostateczny kształt dyrektywy tytoniowej.