Koncern lotniczy Airbus podpisał rekordowy w dziejach europejskiego lotnictwa kontrakt na sprzedaż samolotów pasażerskich. Odbiorcą są indonezyjskie linie lotnicze.
Pałac Elizejski i dyrekcja Airbusa potwierdziły informację, o zawarciu kontraktu z indonezyjskimi linami Lion Air na dostarczenie przez koncern 234 samolotów typu A320. Wysokość umowy oceniana jest na blisko osiemnaście i pół miliarda euro.


Reklama

Prezydent Francois Hollande nie krył zadowolenia. Airbus to przedmiot naszej dumy - Francuzów i Europejczyków. To jeden z filarów naszej gospodarki - powiedział. Francuski prezydent podkreślił, że koncern daje zatrudnienie dwudziestu czterem tysiącom osób i przynosi dwadzieścia dwa miliardy zysków. Dodał, że dzięki temu kontraktowi będzie można dać zatrudnienie kolejnym pięciu tysiącom osób przez dziesięć lat.

Kontrakt dotyczy także nowej generacji A320. Maszyny te mają mieć bardziej ekologiczne i spalające mniej paliwa silniki oraz będą lżejsze. Jeszcze 13 lat temu Lion Air posiadał jeden, wypożyczony samolot -; Boeinga 737-200. Dzisiaj są to największe prywatne linie lotnicze w Indonezji.