Miliard złotych oszczędności w ciągu trzech lat ma przynieść program reform w Polskich Liniach Kolejowych. Zarząd spółki chce zmienić organizację pracy w firmie, co wiąże także ze zwolnieniami. Wiceprezes PLK Filip Wojciechowski nie chce w tej chwili powiedzieć ilu pracowników straci pracę. Zapewnia jednak, że uruchomiony zostanie program osłonowy. Wojciechowski utrzymuje, że wszystkie osoby, które zostaną objęte programem restrukturyzacji, będą mogły skorzystać z programów osłonowych. Może to być między innymi program dobrowolnych odejść.

Reklama

Część pracowników dostanie propozycje dalszej pracy w spółce, lecz na innym, z reugły mniej płatnym stanowisku. Być może niektórzy zwalniani pracownicy zostaną skierowani na szkolenia, które ułatwią zmianę kwalifikacji. Przedstawiciele zarządu PKP powiedzieli, że w sprawie zwolnień prowadzone są rozmowy ze związkami zawodowymi.

Szefowie Polskich Linii Kolejowych zapewniają, że po reorganizacji firma będzie oferować stabilne stawki za dostęp do torów. Ma się też poprawić zarządzanie i kontrola nad wydawaniem pieniędzy na inwestycje.