Minister Finansów udzielił spółce Totolotek zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Zgodnie z zezwoleniem spółka ma podjąć działalność w ciągu 12 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia - poinformował resort finansów w odpowiedzi na pytanie PAP.

Reklama

Totolotek we wrześniu zaprzestał urządzania zakładów wzajemnych, co jest podstawą działalności spółki. To skutek decyzji ministra finansów Jacka Rostowskiego, który w marcu odebrał największemu w Polsce bukmacherowi wszystkie zezwolenia na zakłady wzajemne, co według ministerstwa było podyktowane rażącym naruszeniem warunków prowadzenia działalności.

Pragniemy poinformować, że Totolotek S.A. zmuszony jest zawiesić sprzedaż zakładów wzajemnych w swoich punktach sprzedaży z powodu decyzji Ministra Finansów, związanej z technicznym elementem naszego programu lojalnościowego (+E-promocja+) - napisano we wrześniu w komunikacie na stronie internetowej spółki.

Totolotek odwołał się od marcowej decyzji szefa MF i do września prowadził zakłady wzajemne. Członek zarządu spółki Łukasz Seweryniak powiedział w sierpniu PAP, że punkty Totolotek S.A. nadal pozostaną otwarte.

Zgodnie z ustawą hazardową, to podlegające ministrowi finansów służby celne powinny reagować na przypadki prowadzenia hazardu bez koncesji.

Reklama

Rzeczniczka MF Sylwia Stelmachowska w rozmowie z PAP w sierpniu podkreśliła, że urzędy celne otrzymały natychmiast informacje o odebraniu zezwolenia Totolotkowi i wiedzą, że nie może tych zakładów organizować.

Reklama

Stelmachowska, odnosząc się do faktu, że Totolotek wciąż organizuje zakłady, powiedziała: prowadzi je bez zezwolenia, prowadzi je niezgodnie z prawem. Dlatego my wchodzimy z kontrolą.

W 260 punktach podjęto czynności służbowe. Wszczęto 16 postępowań karno-skarbowych oraz jedno postępowanie administracyjne - podsumowała wtedy działania służb celnych. Zgodnie z informacją na stronie internetowej, spółka ma blisko 450 punktów w całym kraju.

Totolotek S.A. jest organizatorem zakładów wzajemnych w Polsce od 1992 roku. Działalność prowadzi w oparciu o ustawę o grach hazardowych na podstawie koncesji i regulaminów gry przyznawanych przez Ministerstwo Finansów.

Większościowym udziałowcem Totolotka jest Intralot, grecki potentat branży hazardowej.