Total poinformował, że odkrycie u wybrzeży Półwyspu Apszerońskiego wskazuje na zasoby gazu szacowane na 150-300 miliardów metrów sześciennych. Ta górna granica stanowi równowartość niemal czterokrotnego rocznego zużycia surowca w Wielkiej Brytanii - podkreśla "Financial Times".

Reklama

Total poinformował, że w ubiegłym miesiącu przedłożył oficjalnie deklarację o komercyjnej eksploatacji złoża, co zdaniem koncernu stanowi ważny etap naszej działalności, jako operatora w Azerbejdżanie.

Total ma 40 proc. udziałów w projekcie eksploatacji złoża Apszeron. Pozostałymi udziałowcami są państwowe przedsiębiorstwo naftowe Azerbejdżanu Socar i francuski GDF Suez.

Złoże Apszeron znajduje się ok. 100 km na południowy wschód od stolicy Azerbejdżanu, Baku; jest także w pobliżu znacznie większego złoża Szah Deniz, którego operatorem jest brytyjski BP, a Total - partnerem. Wielkość tego złoża szacowana jest na 1,2 bln metrów sześciennych gazu.

W 2010 roku Socar ogłosił odkrycie dużego złoża gazu Umid, które zapewnia rezerwy 200 miliardów metrów sześciennych. Złoże gazu odkryto też pod kaspijskim polem naftowym ACG, którego operatorem także jest Total. Jego wielkość szacuje się na 300 miliardów metrów sześciennych - relacjonuje gazeta, powołując się na Socar.