Dziennik Gazeta Prawana logo

Polska to najszybciej rosnący eksporter świata

26 czerwca 2012, 06:41
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wykres z giełdy
Polska eksportową potęgą/Shutterstock
Polskie firmy podbiją Azję. W 2026 r. będziemy sprzedawać za granicą o 119 proc więcej niż teraz - donosi "Puls Biznesu" na podstawie raportu banku HSBC i firmy badawczej Delta Economics.

Eksperci banku HSBC i firmy badawczej Delta Economics prognozują, że w perspektywie najbliższych 15 lat sprzedaż produktów made in Poland na zagranicznych rynkach będzie rosła o 5,6 proc. rocznie. Żaden inny kraj nie będzie mógł pochwalić się tak mocną dynamiką.

Do 2026 r. polski handel zagraniczny ma wzrosnąć o 119 proc. W tym czasie globalny handel pójdzie w górę jedynie o 88 proc. Według HSBC i Delta Economics, strukturę polskiego eksportu czekają przetasowania. Coraz mniejsze znaczenie będą miały rynki krajów Unii Europejskiej, a coraz większe - rynki wschodzące, zwłaszcza azjatyckie.

- komentuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj