Dodała, że decyzja firmy ExxonMobil o wycofaniu się z poszukiwania gazu z łupków w Polsce nie zmienia planów PGNiG dotyczących gazu łupkowego.

Reklama

Mamy 15 koncesji. Mamy zaplanowane prace poszukiwawcze na koncesji Wejherowo. Nasze plany w związku z decyzją Exxon nie ulegają najmniejszym zmianom.

ExxonMobile zrezygnował z poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek, że firma będzie musiała albo zrezygnować ze swoich koncesji, albo je odsprzedać.

ExxonMobil poinformował, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce po tym, gdy nie zaobserwowano stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów (...) w dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim. Zdaniem Pawlaka decyzja o wycofaniu się z koncesji łupkowych w Polsce może wynikać ze współpracy z Rosnieftem, z którym ExxonMobil ma zająć się eksploatacją wielkich złóż ropy i gazu w rosyjskiej Arktyce i wydobyciem ropy niekonwencjonalnej na Syberii.

Piotrowska-Oliwa zaznaczyła też, że w ciągu kilkunastu dni powinny zostać podpisane umowy ze spółkami energetycznymi, dotyczące wspólnych poszukiwań gazu łupkowego. Finalizujemy umowy i ostateczny kształt konsorcjum - powiedziała Piotrowska-Oliwa.

W lutym br. PGNiG poinformowało, że podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy w poszukiwaniach i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski - z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM. Do współpracy dołączyła Enea.

Zgodnie z podpisanymi dokumentami, firmy będą wspólnie poszukiwały gazu na należącej do PGNiG koncesji Wejherowo. Jest ona jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Prace PGNiG rozpoczął tam w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

Reklama