Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował we wtorek do Greków, by przed nowymi wyborami parlamentarnymi "opamiętali się" i zastanowili poważnie, czy chcą podjąć nieodwracalne kroki, głosując za partiami, które mogą uniemożliwić pozostanie Grecji w euro.

Mój przekaz do Grecji, do obywateli greckich, którzy mają teraz wyrazić swój wybór demokratyczny, byłby: opamiętajcie się i zastanówcie, czy chcecie podjąć nieodwracalne kroki, głosując za partiami, które uniemożliwią lub mogą uniemożliwić pozostanie Grecji w strefie euro - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Rostowski.

Minister pytany, czy powinno się dać Grecji jakąś zachętę, np. więcej czasu na przeprowadzenie reform i spełnienie rygorystycznych celów fiskalnych, ocenił, że dotychczasowe warunki, które Grecja otrzymała podczas negocjacji pakietu pomocowego eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego były dobre.

Spotkanie szefów pięciu z siedmiu greckich partii politycznych w sprawie sformowania rządu zakończyło się we wtorek fiaskiem. Rzecznik prezydenta Karolosa Papuliasa poinformował, że konieczne są nowe wybory parlamentarne. W środę powstanie rząd tymczasowy.

Minister finansów Jacek Rostowski wezwał we wtorek kraje strefy euro, by na wypadek wyjścia Grecji z eurogrupy wzmocniły swą "ścianę przeciwpożarową", jak określa się działania ratunkowe dla państw strefy w potrzebie. Jego zdaniem może ją zapewnić tylko EBC. Powinniśmy próbować uniknąć wyjścia Grecji ze strefy euro, ale gdyby okazało się to niemożliwe, to powinniśmy zapewnić bezpieczeństwo reszcie strefy przed wirusem rynkowym, który mógłby się rozprzestrzenić - powiedział Rostowski w Brukseli na konferencji prasowej.

Dodał, że konieczne jest tworzenie prawdziwej, efektywnej +ściany przeciwpożarowej+. Tylko Europejski Bank Centralny jest w stanie zapewnić taką ścianę - mówił. Ocenił, że ściana przeciwpożarowa, którą dysponuje euroland, czyli europejski fundusz ratunkowy ESFS oraz Europejski Mechanizm Stabilizacyjny EMS, który wejdzie w życie 1 lipca - może być niewystarczająca