Donosząc o nominacji Mikołaja Dowgielewicza na wicegubernatora Banku Rozwoju Rady Europy, unijny tygodnik "European Voice" pisze w środę, że zdobędzie on tam ekonomiczne doświadczenie, co go przygotuje na objęcie ważnej teki w Komisji Europejskiej w 2014 r. Przed Mikołajem Dowgielewiczem, polskim ministrem ds. europejskich, nowe wyzwanie. Został wybrany na zastępcę gubernatora w Banku Rozwoju Rady Europy. odpowiedzialnego za kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz Bałkany i Gruzję - informuje swych czytelników brukselski tygodnik.

Reklama

Tygodnik zauważa, że Bank Rozwoju Rady Europy nie jest tak znany jak inne międzynarodowe banki, ma też znacznie mniejszy kapitał niż np. Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Ale dzięki nowej pracy Dowgielewicz wzbogaci swoje CV o więcej doświadczenia ekonomicznego, co potencjalnie przygotuje go do objęcia jednej z najważniejszych tek w Komisji Europejskiej, kiedy Janusz Lewandowski, obecny komisarz ds. budżetu opuści urząd w 2014 roku. Dowgielewicz jest typowany na przyszłego polskiego komisarza europejskiego - podkreśla gazeta.

Sekretarz stanu w MSZ Mikołaj Dowgielewicz, który był pełnomocnikiem rządu ds. polskiej prezydencji w 2011 r., został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy w Paryżu na stanowisko wicegubernatora. Obejmie je 2 maja; kadencja trwa 5 lat.