Statystyczny Polak wypija już praktycznie tyle samo kawy ile herbaty, czyli filiżankę dziennie. Spodziewany jest dalszy wzrost jej sprzedaży. Według badań Euromonitor International w 2015 r. wartość rynku kawy ma wynieść już blisko 1,3 mld euro. Oznacza to wzrost o 8 proc. w stosunku do 2011 r. Tak dobre perspektywy zachęcają nie tylko przedsiębiorców do otwierania nowych kawiarni, ale też sklepy spożywcze i stacje paliwowe do ich tworzenia w swoich placówkach.
Reklama
Szacuje się, że w Polsce może już działać kilkadziesiąt tysięcy punktów wyspecjalizowanych w sprzedaży małej czarnej. W tym roku powstanie ich kolejnych kilkaset. A to oznacza, że już niedługo kawę tak jak we Włoszech będzie można kupić na każdym rogu ulicy. Nowym kawiarniom sprzyja też fakt, że coraz więcej osób kawę pija poza domem. Według badań Makro Cash & Carry jest to ponad 70 proc. Polaków. Kawiarnie, oprócz typowych sieci takich jak Coffeeheaven, czy Starbucks, rozwijają też Biedronka, Empik, Orlen, BP, Statoil czy McDonald’s. Sama Żabka wzbogaci się w tym roku o 100 stoisk kawowych. Coffeeheaven, która ma już 86 lokalizacji, nowe kawiarnie chce otwierać wszędzie, zarówno w centrach handlowych, jak i w ciągach komunikacyjnych w dużych miastach, a także na dworcach i lotniskach.
Starbucks z kolei inwestuje już nie tylko w tradycyjne kawiarnie, ale też kioski czy punkty dla kierowców, które do tej pory były rozwijane wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Realizacja tego pomysłu w Polsce świadczy o dużym potencjale rynku.
Oprócz tego do Polski wciąż wchodzą nowe sieci, chcąc skorzystać z dobrej koniunktury. Wśród nich trzeba wymienić Aroma Espresso Bar, który zadebiutował w styczniu br. W ciągu najbliższych pięciu lat, jak zapowiedział Elad Levin, przedstawiciel grupy Aroma, firma zamierza otworzyć w Polsce ponad 25 lokali, m.in. w centrach handlowych. Na początku roku z nową marką Costa Coffe ruszyła też spółka CHI Polska SA.
Większa konkurencja to dobra wiadomość dla klientów. Jest szansa, że sięgające wciąż 300 proc. marże na kawę spadną i małą czarną kupimy taniej. Ceny są u nas znacznie niższe niż w kawiarni. Kubek świeżo parzonej kawy z ekspresu ciśnieniowego kosztuje 1,99 zł – podkreśla Jacek Spychała z Żabki Polska. Sklepy, które wchodzą na ten rynek, postawią na niskie ceny, chcąc przekonać do siebie klientów.