"Nie udało się namówić innych kontynentów, aby ustabilizowały Europę +na wprost+, czyli poprzez mechanizm stabilizacji europejskiej (EFSF - PAP). Jest natomiast zgoda, aby uczestniczyć w ustabilizowaniu Europy poprzez instytucję, która trwa od parudziesięciu lat, czyli przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Po raz drugi od czasu upadku banku Lehman Brothers została wzmocniona. Jest więc to połowiczny sukces" - stwierdził w rozmowie z PAP Lewandowski, pytany o decyzje, które zapadł na zakończonym w piątek szczycie grupy G20. Komisarz wziął w sobotę udział w VI Kongresie Obywatelskim w Warszawie.

Reklama

Komisarz odniósł się też do zbyt małego nadzoru instytucji europejskich nad krajami Europy, co m.in. skutkowało wpadnięciem Grecji w obecne problemy zadłużeniowe.

"Lekcja została wyciągnięta i Eurostat (unijny urząd statystyczny - PAP) już nigdy nie będzie polegał na danych nadsyłanych z poszczególnych krajów. Teraz ma prawo do wglądu do danych źródłowych. To jest lekcja grecka" - podkreślił.