Z informacji „PB” potwierdzonych w kilku źródłach wynika, że Vivendi, właściciel Canal Plus, otrzymało wyłączność na negocjacje w sprawie kupna 56-procentowego pakietu Grupy TVN. Strony dają sobie czas do końca roku na doprecyzowanie warunków umowy.

Reklama

— Vivendi chce kupić całość oferowanego pakietu TVN, ale stopniowo — w kawałkach — usłyszeliśmy w jednym ze źródeł.

ITI, kontrolujący Grupę TVN, przez ostatnie tygodnie intensywnie negocjował z Vivendi i Time Warnerem. To amerykański koncern przez dłuższy czas był uważany za faworyta wyścigu o TVN ze względu na możliwości wyciągnięcia synergii z telewizyjnych aktywów grupy.

Jak pisze "Puls Biznesu" Vivendi jest mocno zmotywowane do wejścia w akcjonariat Grupy TVN ze względu na platformę satelitarną „n”. Należąca do Canal Plus platforma satelitarna Cyfra Plus ma podobną grupę docelową i podobny model biznesowy.

Może to zwiększyć konkurencję z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, który kontrole Cyfrowy Polsat, a obecnie finalizuje transakcję kupna Polkomtela, operatora sieci Plus, i chce jak najszybciej zalać rynek ofertą superszybkiego internetu LTE, która może zrewolucjonizować telefonię komórkową.