Jarosław Knap, doradca spółki, potwierdził, że spółka zapłaciła brytyjskiemu funduszowi Mecom 80 mln zł za 50,01 udziałów w Presspublice. "Przystępujemy do budowy najnowocześniejszego koncernu medialnego w Polsce" - podkreślił właściciel Gremi Media Grzegorz Hajdarowicz.

Reklama

W ramach jednej grupy kapitałowej znalazły się tytuły: dziennik "Rzeczpospolita", tygodnik "Uważam Rze", tygodnik "Przekrój", miesięcznik "Sukces", "Gazeta Giełdy Parkiet", a także internetowe i tabletowe odsłony tych tytułów. Hajdarowicz podkreślił w komunikacie, że chce "wykorzystać potencjał rynkowy tych tytułów do stworzenia niepowtarzalnej oferty czytelniczej i reklamowej".

Zapewnił, że każdy z tytułów zachowa swoją dotychczasową autonomię i niezależność redakcyjną. "Zgodnie z wcześniej przyjętą strategią, Gremi utworzy w najbliższym czasie grupę kapitałową notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych" - dodano.

Knap poinformował we wtorek PAP, że w najbliższym czasie ma być zwołane WZA Presspubliki. "Ma ono zdecydować o ewentualnych zmianach w składzie rady nadzorczej. Następnie rada zajmie się określeniem zmian w zarządzie" - powiedział.

Spółka Gremi Media prowadzi rozmowy z Tomaszem Wróblewskim, byłym redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej", o objęciu przez niego stanowiska wiceprezesa i członka zarządu w Presspublice. Od czwartku Wróblewski nie kieruje już redakcją "Dziennika Gazety Prawnej".

Reklama

Pod koniec września prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie przez Gremi Media kontroli nad spółką Mecom Poland, która kontrolowała spółkę wydającą dziennik "Rzeczpospolita".

W połowie lipca Gremi Media złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów o należących do Skarbu Państwa udziałach w Presspublice. PWR zaprosiło inwestorów 12 sierpnia do negocjacji w tej sprawie. Pod koniec sierpnia minął termin na składanie ofert wstępnych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że złożył ją tylko Hajdarowicz. Na 60,5 mln zł wyceniano ich wartość - podał w sierpniu Presserwis.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita", gazety "Parkiet", tygodnika "Uważam Rze". Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". Za pierwsze cztery miesiące tego roku strata spółki wyniosła 8 mln 587 tys. zł. Przychody grupy w 2010 roku osiągnęły 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.