Chiny nie chcą być już tylko wielką fabryką dla świata. Ich społeczeństwo się bogaci, a w Państwie Środka gwałtownie rośnie wewnętrzna konsumpcja. A to generuje rozwój usług. Tak dynamiczny, że same chińskie firmy nie są w stanie go zaspokoić. 27 października w Warszawie pojawi się kilkuset chińskich biznesmenów, którzy w ramach specjalnej polsko-chińskiej konferencji będą szukali u nas partnerów biznesowych.
– Na razie przygotowaliśmy prezentację stu polskich rozwiązań technologicznych, które mogą zainteresować Chińczyków. Są to głównie projekty z branży komputerowej, energii odnawialnej i technologii ekologicznych – mówi Antonii Roszczuk, prezes China International Europe Business Forum, które organizuje konferencję.
Nowe technologie są rzeczywiście tym, co w Państwie Środka rozwija się najszybciej. W tym kraju są setki milionów aktywnych internautów, którzy chcą np. grać – a w tej branży Polacy mają potężne osiągnięcia. Do zaoferowania Chińczykom mamy też różnego rodzaju aplikacje na komputery czy smartfony.
– Sukces mogą odnieść producenci dóbr i usług niedostępnych lub mało dostępnych na tamtejszym rynku. Chodzi przede wszystkim o dobra wysokiej jakości i w konkurencyjnej cenie – mówi Mateusz Walewski, ekonomista z PricewaterhouseCoopers.
Reklama
Istotne jest, że przedsiębiorcy, którzy przyjadą do Polski, pochodzą głównie z Hongkongu, a także prowincji Guangdong. Hongkong, który wcześniej był uważany za okno Chin na świat, teraz stał się bramą wejściową do tego kraju.– Kładziemy duży nacisk na to, aby jeszcze bardziej zachęcać polskie firmy do wejścia na nasz rynek i rozwijania działalności w Hongkongu. Polska jest dla nas ważnym partnerem w tej części Europy – podkreśla Simon Galpin, dyrektor generalny w InvestHK, odpowiedzialny za promocję inwestycji.
Sposobem wejścia na rynek chiński jest stworzenie spółki joint venture z tamtejszym partnerem. Niemieckie przedsiębiorstwa utworzyły już 32 tys. takich podmiotów, polskie – zaledwie kilkanaście. A daje to szanse na uzyskanie dostępu do kontrahentów współpracujących z chińskim wspólnikiem. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze rządzą tu prawa rynku. Przekonał się o tym krakowski Comarch, który od 2009 r. próbował robić interesy w Chinach, ale się z nich wycofał.
– Biznesu nie da się robić przez z góry wyznaczone przez rząd firmy. Współpraca powinna uwzględniać interesy dwóch stron, a Chińczykom zależy głównie na sprzedawaniu towarów za granicę. Nie chcą wpuszczać obcych podmiotów na swój rynek. Nie mogliśmy się na to zgodzić – mówi Paweł Kozyra z Comarchu.
O tym, jak bardzo biznes w Chinach jest ryzykowny, opowiada przedsiębiorca sprowadzający z tego kraju biżuterię. – Nie ma czegoś takiego, jak sprawdzony kontrahent. Jeśli trzy razy otrzymaliśmy dobry towar, to nie znaczy, że za czwartym razem też tak będzie. Zawsze trzeba sprawdzać towar – opowiada.
W branży krąży opowieść o biznesmenie, który zamówił biżuterię ze srebra, a otrzymał ze zwykłego metalu. Na każdy e-mail z żądaniem zwrotu pieniędzy otrzymywał odpowiedź: „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy. Polecamy się na przyszłość. W razie kłopotów prosimy o kontakt”. Pieniądze przepadły, ale firma i tak dalej robi interesy w Chinach. Bo możliwości zarobku są tam nieograniczone. Przykładem tego są polskie firmy, którym się udało. Selena sprzedaje tam pianki poliestrowe, Mlekovita buduje fabrykę pod Szanghajem, Kopex sprzedaje urządzenia górnicze, Glapo szyby samochodowe, a Chipolbrok rozwija branżę logistyczną. Na razie polskie podmioty zainwestowały w Chinach około 150 mln dolarów.