Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 140,88 pkt. (1,27 proc.) do 11.246,73 pkt.

Reklama

Indeks S&P 500 zyskał 15,81 pkt. (1,35 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.188,68 pkt.

Nasdaq Composite podniósł się o 40,40 pkt. (1,60 proc.) do poziomu 2.572,55 pkt.

Zdaniem analityków technicznych, po pokonaniu przez indeks S&P 500 ważnej bariery w okolicach 1.184-1.187 punktów, teraz najbliższą istotną strefą będzie 1.198-1.204 punktów. Jednak poziom tego indeksu ten jest wciąż o 11,6 proc. niższy od poziomu z 22 lipca br. kiedy zaczęła się ostatnia faza schyłkowa.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili w środę przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro. Merkel i Sarkozy powiedzieli o tym po telekonferencji z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, w trakcie której potwierdził on "absolutne zdecydowanie" swego kraju, by spełnić wszystkie zobowiązania ustalone z międzynarodowymi przywódcami w zamian za pomoc UE i MFW.

Wcześniej nastroje na rynkach poprawiło też wystąpienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso w Parlamencie Europejskim, w trakcie którego powiedział on, że Komisja Europejska przedstawi "niedługo" dostępne opcje w sprawie wprowadzenia euroobligacji.

Reklama

Inwestorzy przyjęli też pozytywnie informację, że rząd włoski uzyskał wotum zaufania w sprawie wartego 54 mld euro programu oszczędnościowego. Włoska Izba Deputowanych przegłosowała wotum zaufania w stosunku głosów 316 do 310. Zgodnie z zamierzeniami włoskiego rządu, program oszczędnościowy doprowadzi do zrównoważenia finansów publicznych w 2013 roku. Obecnie Włochy borykają się z zadłużeniem w wysokości 120 procent PKB.

Premier Chin Wen Jiabao powiedział, że Chiny są gotowe do pomocy Europie, Europa jednak powinna traktować Chiny jako gospodarkę "w pełni wolnorynkową" również przed zakładanym na 2016 rok przyjęciem tego kraju do Światowej Organizacji Handlu. Wen Jiabao podkreślił równocześnie, że kraje rozwinięte powinny obniżać deficyty i kreować nowe miejsca pracy, zamiast liczyć tylko na to, że Chiny uratują światową gospodarkę.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w lipcu o 0,4 proc.; w czerwcu wzrosły zaś również o 0,4 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 0,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,3 proc., po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w sierpniu o 0,1 proc., wobec wzrostu o 0,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie.

Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,2 proc., a z wykluczeniem aut - spodziewali się również wzrostu o 0,2 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł w sierpniu o 0,1 proc.

Analitycy z Wall Street spodziewali się, że w sierpniu PPI pozostanie bez zmian mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI wzrósł w sierpniu o 6,5 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,5 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 6,5 proc. i wzrostu o 2,6 proc.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 9 września o 6,3 proc. Tydzień wcześniej indeks spadł o 4,9 proc.