Jedna trzecia wybranych przez NFOŚiGW projektów dotyczy modernizacji i przebudowy sieci elektroenergetycznych, a dwie trzecie - sieci ciepłowniczych i węzłów ciepła - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Reklama

Najwyższe kwoty dofinansowania trafią do Zielonej Góry (38,8 mln zł), lewobrzeżnej części Szczecina (36,3 mln zł) i do Gdyni (34,7 mln zł) na modernizację sieci ciepłowniczych. Środki na modernizacje sieci energetycznych trafią do jej operatorów.

We wtorek w Warszawie podpisano jedną z umów - dla Koszalina. Projekt, który uzyskał dofinansowanie, zakłada wymianę 10,3 km sieci i modernizację 7 węzłów ciepłowniczych. W wyniku prac poprawi się funkcjonowanie sieci i zmniejszone zostaną straty przesyłowe.

Koszalin rocznie zaoszczędzi 3,4 MWh energii cieplnej, co oznacza, że roczna emisja CO2 zmniejszy się o 3,91 tys. ton. Całkowity koszt koszalińskiego projektu - to 26,4 mln zł, z czego połowę stanowią koszty kwalifikowane, a dofinansowanie 11,2 mln zł.

To kolejny etap modernizacji 105 km sieci w Koszalinie. Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2006 r. i potrwa do połowy 2015 r. - podała prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie Grażyna Bielawska-Cieśla.

Podkreśliła, że modernizacja nie będzie rodzić kosztów dla mieszkańców w postaci podwyżek cen ciepła. Przeciwnie - po zrealizowaniu inwestycji, w wyniku zmniejszenia strat przesyłowych, cena może się zmniejszyć.

Gawłowski pytany, czy kolejnych 18 projektów dotyczących modernizacji sieci cieplnych w innych miastach może też liczyć na wsparcie, odparł, że będzie to zależało od oszczędności w 32 projektach z listy podstawowej.

Całkowity koszt projektów z listy podstawowej to 1 mld 195 mln zł.

Reklama