Podkatowickie lotnisko poprawiło swój rekordowy wynik z lipca, w którym odprawiono 338 tys. pasażerów.

343 tys. pasażerów w sierpniu to o 10 proc. więcej, niż rok wcześniej w analogicznym czasie.

Reklama

Wzrost odnotowano zarówno w ruchu czarterowym, jak i regularnym. Z połączeń czarterowych w lipcu skorzystało blisko 170 tys. pasażerów, a z usług przewoźników regularnych - prawie 173 tys. osób.

Od początku 2011 r. w pyrzowickim porcie odprawiono o ponad 90 tys. więcej pasażerów, niż przez pierwszych osiem miesięcy zeszłego roku. Według prognoz, do końca roku na podkatowickim lotnisku zostanie odprawionych 2,55 mln pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w historii lotniska.

Reklama

We wrześniu tego roku siatka połączeń pasażerskich z portu w Pyrzowicach obejmuje loty regularne w 27 kierunkach oraz czarterowe na 36 trasach. Lotnisko rozbudowuje infrastrukturę obsługi technicznej samolotów, zamierza stać się portem bazowym dla kolejnych przewoźników.

W kwietniu tego roku, po kosztującej ponad 6 mln zł modernizacji, na lotnisku oddano do użytku hangar do obsługi technicznej samolotów. W trakcie budowy jest nowy, w którym będzie można równolegle serwisować dwa duże samoloty klasy C - Airbus A320 i Boeing 737. Ta warta ponad 26 mln zł inwestycja współfinansowana jest z unijnych środków. Hangar będzie gotowy wiosną przyszłego roku.

W październiku tego roku rozpocznie się modernizacja terminalu pasażerskiego A. Obiekt otrzyma nową elewację, a jego powierzchnia użytkowa wzrośnie o tysiąc metrów kwadratowych - do 8,6 tys. m kw. Zakończenie modernizacji planowane jest na wiosnę 2012 roku.

Reklama

W Pyrzowicach rozpoczęły się także prace budowlane związane z realizacją największej inwestycji w historii portu. Kosztem 81 mln zł w dwa lata ma powstać nowa płyta postojowa na 13 samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737.

Rozwój bazy technicznej to pierwszy etap wieloletniego programu inwestycyjnego. W maju ruszyła budowa nowej płyty postojowej o powierzchni ponad 100 tys. m kw., która pomieści 13 dużych samolotów. Ta warta ponad 80 mln zł inwestycja zakończy się w 2013 roku.