Głosowanie nad reformą Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), przewidziane w Bundestagu na 23 września, może zostać przesunięte na koniec przyszłego miesiąca z uwagi na termin wizyty papieża w Niemczech - pisze agencja AFP. Francuska agencja powołuje się na źródła zbliżone do rządzących niemieckich chadeków.

Reklama

AFP przypomina, że Benedykt XVI ma wystąpić w parlamencie Niemiec 22 września. Zdaniem cytowanych przez agencję kół parlamentarnych, może to skomplikować kwestię końcowej debaty nad rozszerzeniem kompetencji EFSF. Nie podjęto jednak dotąd oficjalnej decyzji w sprawie jej przesunięcia. W tej kwestii porozumiewać się będą jeszcze szefowie frakcji parlamentarnych. We wtorek przewodniczący frakcji parlamentarnej CDU Peter Altmaier wspomniał 23 września jako datę końcowej debaty nad EFSF.

21 lipca szefowie państw i rządów strefy euro postanowili wzmocnić rolę EFSF w pomocy dla pogrążonych w kryzysie państw eurolandu. Podejmowane w tym celu reformy mają odciążyć i wesprzeć Europejski Bank Centralny.

Zmiany dotyczące roli EFSF powinny być ratyfikowane przez parlamenty państw strefy euro i oczekuje się, że proces ten nie będzie się przedłużał. (PAP)

ik/ ap/

9658313