Od stycznia 2013 roku czescy emeryci, którzy emerytury odbierają na poczcie lub w domu, będą musieli korzystać ze specjalnych kart płatniczych i bankomatów - poinformował praski dziennik "Mlada fronta Dnes".

Reklama

W całych Czechach ma stanąć około tysiąca maszyn do obsługi emerytów. Dlatego też - jak zauważa "MfD" - wielu starszych ludzi będzie musiało do nich dojeżdżać lub prosić o pomoc bliskich.

Emerytury państwo będzie wypłacać na przypisane do kart konta. Karty wydawane będą za darmo, darmowa będzie też jedna wypłata gotówki w miesiącu. Za pozostałe pobierane będą już prowizje - pisze gazeta.

Minister pracy Jaromir Drabek podkreśla, że nowy system pozwoli zaoszczędzić na przekazach pocztowych około 750 milionów koron rocznie (około 128 mln złotych). Według niego, to przestarzała forma płatności, a większość operacji finansowych wykonuje się teraz elektronicznie.

Zmianę krytykują głównie seniorzy ze wsi, mniejszych miast, a także organizacje pomagające ludziom starszym. Argumentują, że do zrobienia zakupów w sklepie pod domem, konieczna będzie podróż do miasta.

Zanim emeryci dostaną swoje karty, jako pierwsi do elektronicznych płatności będą musieli się przyzwyczaić ludzie otrzymujący zasiłki. Karty dla tych beneficjentów mają pozwolić na ściślejszą kontrolę ich wydatków, w tym na karanie osób, które przeznaczą pieniądze na alkohol lub papierosy. - Karty dla emerytów to druga faza projektu wdrażania karty systemów socjalnych - tłumaczył dziennikowi minister Drabek. Najpierw - już za pół roku - karty i rachunki otrzymają w Czechach wszyscy ludzie, którzy pobierają od państwa zasiłki pomocowe, rodzinne, czy opiekuńcze. Według danych resortu, w Republice Czeskiej wraz z emerytami jest to około 3 mln osób.

Obecnie trwa konkurs ministerstwa pracy na obsługę całego systemu kart i kont. Banki i inne instytucje finansowe mogą do niego zgłaszać się do końca sierpnia. Miesiąc później resort planuje podpisać ze zwycięzcą 12-letnią umowę. Państwo przy tym nie będzie za obsługę kont i kart nic płacić. Bank, który zdobędzie monopol na obsługę zasiłków i emerytur, zarabiać będzie na obsłudze kont i prowizjach.