"Po uzyskaniu wyceny PWR zwróci się z wnioskiem do walnego zgromadzenia o wyrażenie zgody na sprzedaż i akceptację trybu sprzedaży udziałów (w Presspublice - PAP). Zgodnie ze statutem PWR, wniosek przed skierowaniem do walnego zgromadzenia zostanie zaopiniowany przez radę nadzorczą PWR. Po uzyskaniu opinii rady nadzorczej i uchwały walnego zgromadzenia PWR przystąpi do realizacji wybranej procedury sprzedaży udziałów" - powiedział PAP Olender.

Reklama

Jego zdaniem, wniosek PWR rada otrzyma najprawdopodobniej na początku września tego roku.

We wtorek rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita" zobowiązała zarząd PWR do uzyskania wyceny udziałów w spółce Presspublica, należących do PWR. "Oczekujemy również od zarządu PWR stanowiska w sprawie potencjalnej sprzedaży udziałów Presspubliki. Jeżeli byłoby ono pozytywne, to także przedstawienia uzasadnienia tej sprzedaży z punktu widzenia interesów spółki, w tym m.in. ustalenia ceny minimalnej za te udziały, trybu ich sprzedaży oraz przeznaczenia środków uzyskanych z tego tytułu" - mówił we wtorek PAP szef RN PWR Marcin Pindych.

W połowie lipca spółka Gremi Media, należąca do krakowskiego przedsiębiorcy Grzegorza Hajdarowicza, złożyła list intencyjny w resorcie skarbu z propozycją rozpoczęcia rozmów o należących do Skarbu Państwa udziałach w Presspublice. Następnie MSP przesłało list intencyjny do Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita", właściciela udziałów Presspubliki. Resort skarbu chce bowiem, by rada nadzorcza i zarząd wypracowały wspólne stanowisko.

Wcześniej, na początku lipca Gremi Media poinformowała, że kupiła spółkę Mecom Poland, która jest właścicielem 51,01 proc. udziałów w Presspublice. Pozostałe 49 proc. ma Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita", które jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Mecom - sprzedając spółkę Mecom Poland - nie musiał proponować Skarbowi Państwa pierwokupu swoich udziałów w Presspublice.

Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja zostanie zamknięta dopiero po akceptacji UOKiK. Nowy właściciel liczy, że Urząd wyda zgodę pod koniec wakacji. MSP zapowiedziało wcześniej, że negocjacje ws. sprzedaży udziałów Skarbu Państwa odbędą się równolegle z pracami UOKiK.

Presspublica to wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita" (sprzedaż miesięczna około 140 tys. egz.), gazety "Parkiet" (sprzedaż około 9 tys.), tygodnika "Uważam Rze" (sprzedaż około 130 tys.) oraz portali internetowych, w tym rp.pl. Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". Za pierwsze cztery miesiące tego roku strata spółki wyniosła 8 mln 587 tys. zł. Przychody grupy w 2010 roku osiągnęły 220,9 mln zł, a zysk 8,1 mln zł.