Niemiecka kanclerz Angela Merkel z zadowoleniem przyjęła wiadomość o uchwaleniu przez parlament w Atenach pierwszej z dwóch ustaw oszczędnościowych, co otwiera drogę do uruchomienia kolejnej transzy pomocy finansowej dla zagrożonej bankructwem Grecji. "To naprawdę dobra wiadomość" - powiedziała Merkel. Tę pierwszą reakcję pani kanclerz przekazał rzecznik jej rządu Steffen Seibert za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter.

Reklama

Przyjęta przez grecki parlament ustawa o oszczędnościach określa cele w zakresie podatków i wydatków oraz dotyczy utworzenia agencji prywatyzacyjnej. Głosowanie nad drugą ustawą odbędzie się w czwartek. Wcześniej w środę Merkel zaapelowała do niemieckich banków o zgodę na dobrowolny udział w nowym programie pomocy finansowej dla Grecji. "Jeśli banki chcą w przyszłości funkcjonować w stabilnym kraju, to powinny teraz wyciągnąć dłoń do polityki" - oceniła kanclerz podczas konferencji frakcji chadeckiej na temat regulacji rynków finansowych.

W Niemczech trwają wciąż negocjacje przedstawicieli ministerstwa finansów oraz banków i towarzystw ubezpieczeniowych w sprawie udziału sektora prywatnego w ratowaniu Gracji. Prezes Deutsche Banku Josef Ackermann zasygnalizował jednak, że prywatni wierzyciele są gotowi do udziału w pomocy dla Aten. Choć sektor bankowy uczyni to niechętnie, to jest świadom swej odpowiedzialności - powiedział Ackermann, cytowany przez agencję dpa.