"Ważne jest, aby najpierw została zakończona procedura legislacyjna (w sprawie planu uzdrowienia budżetu). To jest warunek każdego nowego kroku ze strony UE" - dodało to źródło.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaproponował we wtorek "nadzwyczajny plan" pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji, przez możliwe szybkie odblokowanie zamrożonego obecnie około jednego miliarda euro funduszy z budżetu UE.

Na unijnym szczycie w czwartek i piątek w Brukseli przywódcy państw UE mają omawiać między innymi pomoc dla Grecji.

"Barroso omówi swą propozycję. Jesteśmy gotowi przyjrzeć się jej w sposób konstruktywny, ale to wcale nie oznacza, że podjęto już decyzję w sprawie nowego programu" - twierdzi źródło.

Grecki parlament ma do końca miesiąca głosować w sprawie rygorystycznego programu oszczędnościowego i prywatyzacyjnego rządu. Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy od przyjęcia tego planu uzależniają uruchomienie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji w wysokości 12 mld euro. Transza ta to część pierwszego pakietu ratunkowego o wartości 110 mld euro, który przyznano Grecji w zeszłym roku.