Prezes PiS Jarosław Kaczyński sprzeciwił się w poniedziałek planom prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA. Podczas konferencji prasowej PiS i mazowieckiej NSZZ "Solidarność" szef PiS zapowiedział też stworzenie ruchu społecznego, który sprzeciwiałby się prywatyzacji SPEC-u. W konferencji uczestniczyli także warszawscy posłowie i radni PiS.

Reklama

"Musimy się temu niszczycielskiemu pomysłowi przeciwstawić. Mogą to zrobić mieszkańcy Warszawy (...) Trzeba się zmobilizować, stworzyć szeroki ruch społeczny. Tego nie może zrobić jedna partia, ona może być uczestnikiem tego ruchu" - powiedział Kaczyński. Dodał, że nie należy prywatyzować spółek, które mają monopolistyczną pozycję na rynku. Jego zdaniem przyczynia się to do radykalnego wzrostu cen.

W ocenie lidera PiS przeprowadzenie referendum ws. prywatyzacji SPEC-u jest potrzebne. "To się może i musi udać" - uważa Kaczyński. Według niego warszawiacy opowiadając się przeciwko prywatyzacji, daliby "sygnał dla całego kraju, że pewien system rządzenia się kończy, nie jest akceptowany". "Warszawa jest najlepszym przykładem, jak trudno o dobre rządzenie" - dodał J. Kaczyński.

Również warszawscy radni SLD i Zielonych 2004 chcą referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). W ubiegły piątek złożyli w tej sprawie powiadomienie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Radni SLD i Zielonych 2004 chcą, by w referendum mieszkańcy Warszawy odpowiedzieli na pytanie: "czy jesteś za sprzedażą należącego do miasta stołecznego Warszawy Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA?".

Na początku lutego prezydent Warszawy zaprosiła inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego. Pod koniec marca na zaproszenie odpowiedziało kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne oraz branżowe i finansowe. 20 kwietnia Urząd m. st. Warszawy ogłosił, że wybrał inwestorów, którzy zostali zaproszeni do drugiego etapu prywatyzacji SPEC, nie wymienił jednak nazw. Według nieoficjalnych informacji PAP, wśród nich znalazło się m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

W tegorocznym budżecie Urząd Miasta zaplanował uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł. Z informacji rynkowych wynika, że wartość oferty może wynieść ok. 1,5 mld zł.