Szef SLD Grzegorz Napieralski przedstawi po wtorkowym, wieczornym posiedzeniu klubu Sojuszu propozycję kompromisu w sprawie zmian w systemie emerytalnym - poinformował PAP rzecznik SLD Tomasz Kalita. Ma ona uwzględniać racje zwolenników OFE i ich przeciwników.

Reklama

Kalita przypomniał, że na temat zmian w systemie emerytalnym, w ostatni piątek dyskutowali wspólnie: posłowie Sojuszu, członkowie zarządu krajowego, szefowie rad wojewódzkich i partyjni eksperci. Podczas tego spotkania wypracowano kompromisowe rozwiązanie dotyczące OFE, które Napieralski zamierza zaprezentować najpierw klubowi, a później opinii publicznej.

"Przewodniczący przedstawi dzisiaj na posiedzeniu klubu SLD wypracowaną w piątek na spotkaniu z ekspertami partii kompromisową propozycję zmian w OFE. Będzie ona uwzględniała i argumenty zwolenników, i przeciwników tych zmian" - powiedział Kalita. Jak dodał, jeśli klub zaakceptuje tę propozycję, to szef Sojuszu zaprezentuje ją jako oficjalne stanowisko SLD.

W oparciu o kompromisowe rozwiązanie miałyby powstać też poprawki, które klub SLD zgłosi do rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. "Będziemy zgłaszać poprawki do zmian w systemie emerytalnym i mamy nadzieję, że PO wyjdzie im naprzeciw" - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

Napieralski z kolei mówił we wtorek rano w radiowej "Trójce", że potrzebna jest korekta systemu emerytalnego, jednak - w jego opinii - nie może być ona "robiona na kolanie" i nie może "krzywdzić ludzi". Korekta - podkreślił - powinna być również tak przeprowadzona, by "zabezpieczyć nasze emerytury i nie doprowadzić do krachu finansów publicznych". "Nasze poprawki i nasza propozycja (...) będzie właśnie szła w tym kierunku" - powiedział szef Sojuszu.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a w 2017 r. ma osiągnąć 3,5 proc.