Gołębie górą w RPP

Reklama

Na razie płace rosną wolno – realnie 1,2 proc., a sprzedaż detaliczna jest niższa, niż prognozowano – ale i to ma swój dobry aspekt. Najprawdopodobniej RPP pozostawi w marcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie – a to oznacza, że nie zdrożeją kredyty złotowe. – Uważamy, że kolejna podwyżka stóp nastąpi nie w marcu, ale najwcześniej w kwietniu – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Eksperci zwracają uwagę na ton wypowiedzi prof. Marka Belki, prezesa NBP i przewodniczącego RPP, który w wywiadzie dla portalu Obserwator Finansowy stwierdził, że rada nie powinna podwyższać stóp lawinowo.

– Przewodniczący RPP może liczyć na poparcie prof. Adama Glapińskiego, prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej, Elżbiety Chojny-Duch i na pewno jeszcze któregoś z pozostałych sześciu członków RPP, być może prof. Jerzego Hausera – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku.

Płace rosną za wolno

Jednym z powodów wstrzemięźliwości RPP będzie zapewne niewysokie tempo wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. W styczniu średnia płaca w tym sektorze zwiększyła się o 5 proc. w porównaniu ze styczniem 2010 r. Realnie, czyli po odliczeniu inflacji, wzrost wyniósł 1,2 proc.

Szalę na korzyść gołębi w RPP przeważają również słabsze, niż oczekiwano, dane o sprzedaży detalicznej, która w styczniu zwiększyła się o 5,8 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku, gdy w grudniu wzrost wyniósł ponad 12 proc. Ekonomiści prognozowali dużo wyżej: 8,5 proc. wzrostu.

– Na tym, że wzrost był o 2,7 proc. niższy, zaważyło wprowadzenie podwyżki VAT od początku tego roku i ograniczeń w ulgach podatkowych od aut z kratką – mówi w rozmowie z „DGP” Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Samochody z kratką Polacy kupowali właśnie w grudniu, co zawyżyło statystyki sprzedaży (była ona w grudniu 2010 r. o ponad 40 proc wyższa niż rok wcześniej).

Mrowiec uważa, że jeszcze w lutym i marcu wzrost sprzedaży detalicznej będzie niski. W kolejnych miesiącach zdecydowanie przyspieszy, aż do 9 proc. w drugiej połowie roku.

Uda się to, jeśli spadnie bezrobocie. W styczniu wyniosło 13 proc. – to wprawdzie o 0,1 proc. poniżej prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ale o 0,7 pkt proc. więcej niż w grudniu.

Jak jednak twierdzą eksperci, w tym roku bezrobocie spadnie poniżej 12 proc., a na rynku pracy już widać spore ożywienie, co potwierdzają dane o zatrudnieniu i wskaźnik BAEL.Aktywni starzy i młodzi

W styczniu przedsiębiorstwa zatrudniły 121 tys. nowych pracowników, dało to 3,5 proc. wzrost w porównaniu ze styczniem 2010 r. i było powyżej oczekiwań ekonomistów. To efekt większej aktywności zawodowej Polaków, która zaczęła się już w czwartym kwartale 2010 r. Z opublikowanego wczoraj przez GUS wskaźnika BAEL wynika, że aktywność najbardziej wzrosła wśród osób starszych w wieku przedemerytalnym o 1,4 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2009 r., – do 65,3 proc. A także wśród osób młodych, w wieku 25 – 34 lata – o 0,6 proc., do 85,2 proc.

Reklama

– W kolejnych miesiącach aktywność zawodowa powinna jeszcze bardziej rosnąć. Przyczyni się do tego otwarcie niemieckiego rynku dla Polaków oraz wzrost zapotrzebowania przedsiębiorstw na nowych pracowników – twierdzi Marcin Mrowiec.

W tym roku powinniśmy także zobaczyć 6–7-proc. wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, czyli 2 lub ponad 2 proc. powyżej inflacji.