Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła w środę decyzję środowiskową w sprawie budowy podlaskiego lotniska regionalnego w gminie Tykocin - poinformowała PAP rzeczniczka tej instytucji Monika Jakubiak.Bez decyzji środowiskowej inwestor - samorząd województwa podlaskiego - nie może się ubiegać o pozwolenie na budowę lotniska.

Reklama

Pozytywną decyzją środowiskową dla lotniska wydała w kwietniu ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, na podstawie opracowanego na zlecenie samorządu województwa reportu środowiskowego.

Decyzję zaskarżyły organizacje ekologiczne. W środę Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję w całości i sprawę przekazała do ponownego rozpoznania dyrekcji regionalnej w Białymstoku.

Lotnisko w okolicach miejscowości Sawino, Bagienki i Saniki, 21 km na zachód od Białegostoku, ma być największą i najdroższą inwestycją realizowaną w Podlaskiem dzięki dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszty budowy szacowane są na 493 mln zł.