Rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w ew. prywatyzacji polskich firm paliwowych - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin po podpisaniu umowy gazowej. Rosja proponuje Polsce m.in. udział w budowie elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim."Odbyliśmy bardzo szczegółową rozmowę dotyczącą szeregu projektów współpracy energetycznej" - powiedział w piątek Sieczin po podpisaniu umowy gazowej i spotkaniu z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Reklama

"Zwracamy uwagę na współpracę w dziedzinie elektroenergetyki - zwiększenie dostaw z Federacji Rosyjskiej, a konkretnie z obwodu kaliningradzkiego. Chodzi o stworzenie i rozwój odpowiedniej infrastruktury eksportowej na przekazanie energii elektrycznej" - powiedział Sieczin. Podkreślił, że istnieje "konkretne zainteresowanie" zwiększenia współpracy w dziedzinie dostaw i przetwórstwa ropy naftowej i że Rosja jest zadowolona z bieżącej współpracy z Polską w tym obszarze.

"Istnieje również plan polskich władz co do prywatyzacji kilku spółek ropy naftowej. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to spółki rosyjskie będą mogły otwarcie, w sposób rynkowy, wziąć udział w realizacji tych planów i wykazać swoją skuteczność" - dodał.

Zaznaczył, że to dopiero początek realizacji nowych projektów. "Złożyliśmy odpowiednie propozycje stronie polskiej. Zaproponowaliśmy rozpatrzeć możliwość udziału w budowie bałtyckiej elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Ta budowa już się rozpoczęła" - poinformował.