29.09. Warszawa (PAP) - Rząd zmienił w środę uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Umożliwia ona zakup Energi przez PGE - poinformowało CIR. W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania i rozwoju segmentu energetycznego w Polsce.Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło w komunikacie, że na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie w stanie sprostać konkurencji na regionalnym rynku energii.

Reklama

Dodało, że połączenie kapitałowe spółki Energa S.A. z Grupą PGE jest zasadne "nie tylko ze względu na strategiczne cele wyznaczone w +Polityce energetycznej Polski do 2030 roku+, ale również ze względu na wymogi dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki jądrowej".

Resort skarbu podjął w połowie września decyzję o parafowaniu umowy zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowało za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Grupa chce w grudniu br. podpisać umowę. W najbliższym czasie PGE ma wysłać do UOKiK wniosek o zgodę na taką transakcję. Zdaniem Urzędu, ograniczy to konkurencję na rynku energetycznym.(PAP)

dol/ bos/ jbr/