Nowy, japoński właściciel Wedla zapewnia, że zachowa receptury sztandarowych produktów firmy. Wedlowska czekolada i ptasie mleczko nie zmienią swoich smaków, a torcik będzie smakował jak torcik - powiedział w środę dyrektor zarządzający Wedla Paweł Szcześniak."Produkty wedlowskie mają swoje receptury od wielu lat i nie zamierzamy ich zmieniać. Czekolada jest jednym z naszych największych aktywów" - powiedział dziennikarzom Szcześniak.

Reklama

8 września japońska Grupa Lotte zakończyła proces przejęcia Wedla od amerykańskiego Kraft Foods. W środę w Warszawie odbyła się prezentacja nowych właścicieli. Ich przedstawiciele poinformowali, że przez dwa-trzy lata zamierzają skupić się na rozwijaniu obecnej produkcji polskiej spółki, a dopiero później będą zastanawiać się nad rozszerzeniem jej działalności.

"Najpierw zamierzmy skupić się na produkcji czekolady, potem będziemy rozmawiać z Wedlem o rozwijaniu innych produktów, takich jak herbatniki, czy ciastka. Chcemy, aby Wedel odgrywał kluczową rolę w ekspansji produktów Lotte najpierw na Europę Środkowo-Wschodnią, a następnie na pozostałe jej kraje" - powiedział dyrektor generalny Lotte Group Takayuki Tsukuda.

Dodał, że w przeszłości Wedel produkował także ciastka, herbatniki i japońscy właściciele będą rozważać, czy do tego nie powrócić. "Produkty Wedla nas inspirują, szczególnie czekolada i torcik wedlowski. Jesteśmy świadomi siły i marki produktów Wedla, ale chcemy ją wzmocnić i ją rozwijać" - podkreślił Tsukuda. Zaznaczył, że dopiero w dalszym etapie może nastąpić wprowadzenie do Polski produktów Lotto, np. gumy do żucia.

Tsukuda poinformował, że grupa na razie nie planuje budowy nowego zakładu produkcyjnego w Polsce. "Zamierzmy rozszerzać naszą działalność w Europie, będziemy myśleć o rozwoju, a nie o cięciach" - podkreślił.Reklama

Wedel jest najstarszą marką czekolady w Polsce, firma ma ok. 160 lat. W 1991 r. została sprywatyzowana i stała się częścią PepsiCo. Rok 1999 przyniósł kolejną zmianę właściciela i spółka stała się częścią brytyjskiego Cadbury, aż do sierpnia tego roku. Wówczas Cadbury zostało przejęte przez Kraft Foods. Zgodę na tę transakcję musiała wydać Komisja Europejska, ale zrobiła to pod warunkiem sprzedaży Wedla przez amerykański koncern. Zgodnie z wytycznymi UE, transakcja obejmuje biznes słodyczy Wedla, wszystkie produkty związane z tą marką, jak również zakład produkcyjny w Warszawie.

8 września tego roku Grupa Lotte oraz firma Kraft Foods zakończyły proces sprzedaży Wedla. Od tego dnia Grupa Lotte stała się nowym właścicielem wydzielonej spółki. Kwota transakcji nie została ujawniona.

Grupa Lotte została założona w 1948 r., ma siedzibę w Tokio. Firma specjalizuje się w produkcji gum do żucia oraz czekolad, a także cukierków i ciastek. Oprócz tego działa m.in. w segmencie słodyczy, handlu, turystyki, budownictwa, czy chemii. W produkcji słodyczy Grupa jest obecna głównie na rynku japońskim, koreańskim, chińskim, rosyjskim, a także w Belgii oraz w Azji. Ma 23 fabryki w 10 krajach. Roczny przychód firmy to ok. 35 mld dolarów.