Nowoczesność zaczyna jednak szerszym frontem wkraczać także do nas. Poznań będzie wkrótce pierwszym miastem w Polsce, w którym zostanie oddana do użytku arena piłkarskich mistrzostw Euro2012, czyli stadion miejscowego Lecha. Żeby wejść na obiekt, trzeba się będzie legitymować specjalną kartą kibica. Ale będzie ona służyła także w codziennym, pozastadionowym życiu.

Reklama

Karta kibica będzie kartą dualną, co znaczy, że z jednej strony będzie spełniała funkcje płatnicze - będzie kartą MasterCard, a z drugiej - będzie spełniała szereg funkcji pozabankowych, przede wszystkim tzw. projektu PEKA. Chodzi w pierwszym kroku o transport publiczny w całej aglomeracji poznańskiej, a w następnych - o regulowanie należności za parkingi, parkomaty, baseny itp.

Karty będzie można używać do płatności tradycyjnymi metodami (pasek magnetyczny, chip), ale także zbliżeniowo (paypass), do dokonywania szybkich i niwielkich zakupów do 50 zł, bez konieczności potwierdzania transakcji PIN-em czy podpisem.

Istotną przewagą karty zbliżeniowej nad gotówką, poza wygodą i szybkością obsługi, jest poziom bezpieczeństwa podczas transakcji, niższe koszty obsługi, redukcja kosztów zarządzania oraz zabezpieczenia i logistyki gotówki, podkreśla "Puls Biznesu".