Pierwszy miesiąc lata nie przyniósł rewolucyjnych zmian w rankingu kont oszczędnościowych. W przeciwieństwie do lokat terminowych, konta nadal są wysoko oprocentowane i co najważniejsze – ich oprocentowanie w większości nie spada. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć kont "omijających” podatek Belki.

Coraz większa ilość ofert kont oszczędnościowych ma jeszcze jedną zaletę – dzięki dziennej kapitalizacji odsetek pozwalają uniknąć płacenia tzw. "podatku Belki”, czyli podatku od zysków kapitałowych. Dzięki temu osiągniemy jeszcze wyższe odsetki, niż lokując je na standardowym koncie z miesięczną kapitalizacją odsetek. Dla przykładu konto z oprocentowaniem nominalnym 6 proc., w przypadku kapitalizacji miesięcznej przyniesie nam zysk 4,05 zł, zaś z kapitalizacją dzienną już 5 zł!

p

Zwycięzcy czerwcowego rankingu kont oszczędnościowych

Najwyżej oprocentowanymi kontami w naszym zestawieniu pozostają: BOŚ Bank (8 proc.) ze swoim Kontem Wyjątkowym i Polbank EFG ze swoim Kontem Mocno Oszczędzającym (5,50 proc. z dzienną kapitalizacją).

Należy jednak pamiętać, że BOŚ oferuje tak wysokie oprocentowanie jedynie do 2 999 zł, przy większym depozycie (od 3 000 zł do 5000 zł) oprocentowanie spada do 4 proc., a nawet 3 proc. (powyżej 5 000 zł depozytu).

Dla osób utrzymujących wyższe kwoty na koncie oszczędnościowym, efektywniejszym rozwiązaniem będzie: Konto Mocno Oszczędzające Polbanku EFG (do kwoty 15 000 zł – a możemy założyć nawet trzy konta!) i Konto oszczędnościowe Banku Millennium. Warto też przyjrzeć się "oszczędnościówce” Meritum Bank, gdzie kwoty powyżej 10 000 zł zarabiają 5,5 proc. rocznie.

>>>Zobacz najtańsze konto w Internecie. 0 zł w pakiecie z oszczędnościowym !

Wzloty i upadki

Pierwszą dziesiątkę rankingu opuściły produkty DnB Nord (rachunek oszczędnościowy) oraz Bank Pocztowy ze swoim Nowym Kontem Oszczędnościowym. W przypadku Pocztowego jest to związane ze zmianami, do jakich doszło w tabeli oprocentowania.

Opuszczenie rankingu przez Bank Pocztowy i DnB Nord umożliwiło debiut w zestawieniu najlepszych kont oszczędnościowych bankowi HSBC Bank Polska (4,2 proc. - dzienna kapitalizacja) i powrót do pierwszej dziesiątki produktów Lukas Bank, gdzie przy Rachunku Oszczędzam możemy skorzystać z dodatkowej opcji Zyski Dobrze Skalkulowane (5 proc. - mies. kapitalizacja).

Nowe konto Super Saver

W zestawieniu pojawiło się jedno nowe konto, oferowane przez bank HSBC z dzienną kapitalizacją odsetek. Oprocentowanie na tym koncie wynosi 4,20 proc. bez "podatku Belki” co pozwoliło na zajęcie 6 miejsca w naszym czerwcowym rankingu. Konto HSBC wyróżnia także:

•brak opłat za dokonywanie transakcji na rachunku;

•brak minimalnego oraz maksymalnego salda naliczania odsetek.

Dzienna kapitalizacja odsetek – kto ją proponuje?

Aż 5 banków w naszym zestawieniu proponuje konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek – są to: Kredyt Bank (Konto Oszczędnościowe Lokata Swobodna), Polbank EFG (Konto Mocno Oszczędzające), eurobank (rachunek oszczędnościowy), HSBC Polska (rachunek Super Saver) i Bank BPH (Sezam Oszczędzam).

Na kontach "antybelkowych” oszczędności nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych (19 proc. od zysku), ale musimy liczyć się z pewnym ograniczeniem – zwykle nasze depozyty nie mogą przekroczyć kilkunastu tysięcy złotych (każdy bank sam ustala granicę).

Wiele banków jednak, np. Polbank EFG, oferuje możliwość otwarcia większej liczby kont oszczędnościowych, dzięki czemu nasze środki nadal pozostaną nieopodatkowane.

>>> Które konto oszczędnościowe jest najlepsze? Sprawdź najnowsze porównanie!

Konto lepsze niż lokata

Nadal widoczna jest tendencja obniżania oprocentowania lokat, zwłaszcza z kapitalizacją dzienną. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, możemy polecić w ramach pomnażania oszczędności korzystanie z ofert kont oszczędnościowych – są zazwyczaj nie tylko wyżej oprocentowane, ale też coraz częściej proponują możliwość omijania "Belki”.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że wiele kont oszczędnościowych oferuje możliwość wybierania z nich środków bez utraty odsetek (Kredyt Bank, Bank Millennium), podczas gdy w przypadku lokaty musimy poczekać najczęściej do końca okresu umownego, by nie stracić wypracowanych już zysków. Warto więc przyjrzeć się ofercie kont oszczędnościowych z bliska…