Cena sprzedaży akcji Tauronu dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych została ustalona na 0,57 zł, a po uwzględnieniu scalenia akcji 5,13 zł - poinformował we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Wartość oferty to ponad 4,2 mld zł.

Cena jaką ustaliliśmy jest optymalna z punktu widzenia wszystkich; jest dobra dla Skarbu Państwa, optymalna dla inwestorów indywidualnych i dobra dla inwestorów finansowych - powiedział Grad na konferencji prasowej.

Wcześniej ustalona cena maksymalna oferowanych akcji Tauronu wynosiła 0,70 zł. Ostateczna liczba sprzedawanych akcji Tauronu wynosi 7 389 300 798 sztuk, czyli około 52 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Z uwzględnieniem scalenia akcji, ostateczna liczba akcji sprzedawanych wynosi 821 033 422 sztuki.

Ponad 230 tys. Polaków zapisało się na akcje spółki Tauron. "W związku z tym zdecydowaliśmy o zwiększeniu puli akcji dla inwestorów indywidualnych z 20 proc. do 25 proc., tak jak to zapisaliśmy w prospekcie" - powiedział Grad. Spółka podała w komunikacie, że dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 1 847 325 195 akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych 5 541 975 603 akcje. "Spodziewamy się, że wpływy z tej transakcji wyniosą ok. 4,2 mld zł" - powiedział minister.

Inwestor indywidualny mógł się zapisać co najmniej na 1 350 akcji i co najwyżej na 13 500, łączny zapis po cenie maksymalnej nie mógł przekroczyć 9 450 zł. Grad poinformował, że popyt ze strony inwestorów indywidualnych o około 30 proc. przekroczył podaż. "Nie oznacza to, że taka będzie redukcja. Będziemy dokonywać przydziału inwestorom indywidualnym według określonego algorytmu. Nie będzie zasady proporcjonalnej redukcji. Będzie pewien próg, poniżej którego redukcji nie będzie" - powiedział Grad.=

Akcje mają zostać przydzielone za pośrednictwem GPW zgodnie z zasadą maksymalnego przydziału. Zapisy inwestorów indywidualnych, które opiewają na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi, zostaną zrealizowane w pełni. Minister dodał, że informacja o liczbie akcji sprzedawanych, stanowiących maksymalny przydział, zostanie przekazana 28 czerwca.

"Mieliśmy znaczną nadpodaż. Cieszy mnie, że inwestorzy krajowi i zagraniczni instytucjonalni licznie znaleźli się w księdze popytu" - powiedział minister. Poinformował, że około 2/3 z puli akcji dla inwestorów instytucjonalnych trafi do polskich inwestorów, w szczególności do funduszy emerytalnych. Pozostała 1/3 akcji trafi do inwestorów zagranicznych.

"Proporcja między polskimi i zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi jest dwa do jednego. Zapisy w księdze popytu złożyli inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, z Europy kontynentalnej i Europy Środowo-Wschodniej. To pokazuje, że Warszawa powoli, krok po kroku wyrasta na regionalne centrum finansowe" - dodał.

"Ponad 120, chyba 121 inwestorów instytucjonalnych się zgłosiło (...) i struktura kraj-zagranica była dwa do jednego. Mamy zgłoszenia zarówno od OFE, TFI jak i funduszy zagranicznych" - powiedział Grad. Dodał, że resort zdecydował, że nie przydzieli jednemu inwestorowi instytucjonalnemu więcej niż 5 proc. Tauronu. Minister powiedział, że wśród inwestorów instytucjonalnych, którzy złożyli zapisy na akcje Tauronu, poza KGHM Polska Miedź nie ma innych inwestorów branżowych.

"Planujemy debiut spółki na 30 czerwca. Myślę, że będzie to udany debiut. Mamy duże transze inwestorów indywidualnych. Nie spodziewamy się wielkiego wysypu akcji pracowniczych" - powiedział minister skarbu.

Zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych skończyły się w piątek, a dla inwestorów instytucjonalnych odbywają się od 22 do 24 czerwca. Zgodnie z harmonogramem zawartym w prospekcie emisyjnym Taurona, do 25 czerwca 2010 r. nastąpi zakończenie procesu scalania akcji. Podczas przydziału, który odbędzie się za pośrednictwem GPW 28 czerwca, inwestorzy indywidualni otrzymają scalone akcje.

Resort ma ok. 87 proc. akcji spółki; pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy. Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.