Tego jeszcze nie było. Rosyjska służba komornicza, odpowiedzialna za ściąganie nie tylko zaległych należności wobec państwa, np. podatków, ale także działająca na zlecenie banków, szykuje nowy bat na dłużników. Jak dowiedziała się "Niezawisimaja Gazieta", komornicy chcą takiego prawa, które blokowałoby możliwość wyjazdu do innego kraju wszystkim, którzy są winni jakieś pieniądze bankom.

Komornicy ponoć już opracowują nowe przepisy. I wiele wskazuje na to, że uda się je wprowadzić w życie. Banki nie radzą sobie bowiem ze ściąganiem długów od swych klientów. Stowarzyszenie Rosyjskich Banków szacuje, że niezapłacone w terminie kredyty sięgają ok. 2 mld dolarów. Nie spłaciło ich kilkanaście tysięcy ludzi. Wielu przed komornikami uciekło za granicę.

Ilu Rosjan zostanie uwięzionych w swej ojczyźnie za bankowe długi? Tego nikt jeszcze nie policzył. Ale komornicy i bankowcy są zgodni, że wiele problemów z nieterminowym spłacaniem kredytów dzięki rygorystycznym przepisom powinno nagle się rozwiązać. Bo żaden biznesmen nie będzie ryzykował bankructwem firmy przez kredyt, który zablokuje mu zagraniczne wojaże.