Posłowie zakazują handlu w: Nowy Rok, święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia.

Rząd uspokaja, że nowe przepisy nie sparaliżują niedzielno-świątecznego handlu. Stragany, niewielkie sklepiki, które są firmami rodzinnymi i nie zatrudniają pracowników, nie są placówkami handlu w rozumieniu ustawy, więc zakaz pracy w święta ich nie obejmie. Nie do końca wiadomo, co będzie np. z aptekami i stacjami benzynowymi.

Jednak dla LPR liczba wolnych od handlu dni jest zbyt mała. Liga chce, żeby wolne od handlu i pracy były wszystkie niedziele. Zapowiada więc, że wystąpi z kolejnym projektem zmian w kodeksie.

Dyskusja o handlu w niedzielę i święta toczy się od wielu lat. Posłów bulwersowało wymuszanie pracy w handlu w dni świąteczne, szczególnie wobec kobiet. Ich zdaniem, nie wystarcza to, że pracownik dostanie wolny dzień kiedy indziej. PiS podkreślał bowiem, że w Polsce święta obchodzi się bardzo rodzinnie.

Przeciwna nowym rozwiązaniom PO twierdzi, że obecne przepisy w wystarczający sposób chronią pracowników.