To dobra wiadomość dla prawie miliona polskich rodzin mieszkających w lokalach spółdzielczych. Dzięki nowelizacji ustawy rodziny będą mogły za grosze wykupywać te mieszkania na własność.

Do tej pory, jeśli lokator chciał wykupić mieszkanie od spółdzielni, musiał za nie zapłacić nawet 50 proc. ceny rynkowej. Teraz będzie to mniej niż tysiąc złotych. Dokładna cena będzie zależała od metrażu i stażu lokatorskiego.

Nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przeszła już przez Sejm i Senat. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta. Później minister budownictwa dokładnie określi, na jakiej zasadzie będzie można wykupować mieszkania - jakie dokumenty będą potrzebne, u kogo je złożyć itp.

Z ustawy cieszą się chyba wszyscy lokatorzy mieszkań spółdzielczych. Nawet ci, których nie będzie stać na wykupienie lokum za kilkaset złotych. A to dlatego, że ustawa daje wszystkim członkom spółdzielni nowe prawa. Będą oni mogli dzielić spółdzielnie na mniejsze jednostki - jeśli nie będzie im się podobał zarząd.

Ponadto ustawa wprowadza zakaz wyboru do rad nadzorczych pracowników spółdzielni. Dodatkowo pozwala członkom spółdzielni zaglądać do wszystkich dokumentów.