Zmywarka jest w co dziesiątym domu. Tak wynika ze statystyk. Nic więc dziwnego, że w sklepach pojawia się coraz więcej tabletek ze środkiem czyszczącym. Jedne tylko myją naczynia i sztućce. Jeszcze inne je nabłyszczają. Są też i takie, które jednocześnie chronią urządzenie, na przykład przed osadzaniem się kamienia z wody.

Często nie wiedząc, co wybrać, kierujemy się ceną. I tu możemy się oszukać. Może się bowiem okazać, że po wyjęciu naczyń ze zmywarki trzeba będzie odskrobać z nich resztki jajka, szpinaku czy mielonego mięsa. Jak się bowiem okazuje, z takim przyschniętym jedzeniem niektóre specyfiki mają najwięcej kłopotu.

Skąd to wiadomo? Takie dane podaje raport z testów wykonanych przez Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego. Na zlecenie Federacji Konsumentów zbadali oni tabletki do zmywarek: Claro Energy-Tabs, Calgonit 5 w 1 Powerball, Ludwik 4, Somat Extra Power, Carrefour 3 w 1, Robot 5 w 1 activoxy power, Domol 3 w 1 oraz Plus.

Najwyższe oceny dostały trzy pierwsze z nich. One też są jednymi z najdroższych wśród poddanych testom. Cena jednej tabletki waha się od 73 do 85 groszy. Pozostałych - od 30 do 55 groszy. Wyjątkiem jest Robot 5 w 1 activoxy power, które mimo ceny - aż 81 groszy za sztukę - wypadły dość przeciętnie na tle konkurencji.