Szczegóły pakietu Szejnfelda Platforma Obywatelska przedstawi dziś. Cały zbiór ustaw PO będzie złożony w Sejmie już w przyszłym tygodniu. "Puls Biznesu" cytuje dziś polityków zarówno PiS, jak i PO, którzy zgodnie deklarują chęć połączenia sił. Według rozmówców dziennika, połączenie byłoby dobre dla polskiej gospodarki.

Pakiet Kluski zakłada m.in. możliwość zakładania firmy w jeden dzień i w jednym okienku w urzędzie skarbowym. Żeby zostać przedsiębiorcą, trzeba będzie złożyć tylko jeden wniosek i wysłać go przez internet. Ponadto Kluska proponuje możliwość zawieszania sezonowej działalności gospodarczej. Chodzi o to, by np. przewodnicy letnich wycieczek nie musieli płacić ZUS-u przez cały rok. Wizyty inspektorów skarbowych mają być krótkie - najlepiej jednodniowe, a nie - tak jak dziś - wielotygodniowe.

Szejnfeld natomiast proponuje, by można było zawieszać każdą działalność gospodarczą nawet na dwa lata i nie płacić w tym czasie ZUS-u i podatków. Ponadto chce odebrać Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu prawo do wielomiesięcznych kontroli firm. Pakiet ustala maksymalny czas tych kontroli do miesiąca. Ważną zmianą byłoby również skrócenie o połowę okresu, w jakim firma musi płacić zasiłek choremu pracownikowi z 33 dni do 14. Biznesmeni, którzy nie płacą podatków, bo nie mają z czego, mieliby unikać kar. A za błędy w rozliczeniach podatkowych groziłyby im niższe kary.