Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec, które w tym półroczu przewodniczą Unii, ma nadzieję, że konflikt z Rosją o polskie mięso będzie rozwiązany jeszcze przed szczytem. Szczyt UE-Rosja odbędzie się 18 maja w Samarze nad Wołgą.

Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski w listopadzie 2005 roku. Zarzuciła polskim eksporterom fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Sprawa została wyjaśniona, a uchybienia usunięte, ale Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 roku zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.

Dziś Komisja oceniła, że odpowiedziała na wszystkie zastrzeżenia strony rosyjskiej co do importu mięsa z Polski i że na podstawie tych informacji Rosja powinna znieść zakaz. Tym bardziej że unijni eksperci, którzy razem z rosyjskimi inspektorami badali polskie zakłady mięsne, nie znaleźli niczego, co by uzasadniało utrzymywanie rosyjskiego embarga na import polskiej żywności.