Rada Polityki Pieniężnej poważnie myśli o tym, by podwyższyć stopy procentowe i to jeszcze przed wakacjami. A to, niestety, oznacza, że nasze oszczędności nie są bezpieczne. Ci, którzy mają kredyty, już powinni zacząć liczyć, czy wystarczy im na wyższe raty. Wzrosnąć mogą raty i długów spłacanych w złotówkach, i w walutach obcych.

Dlaczego? Kredyty w walutach mogą zdrożeć z dwóch powodów. Po pierwsze: bo banki centralne - europejski i szwajcarski - podwyższają wciąż stopy. Przez to banki mogą zwiększyć oprocentowanie kredytów udzielanych w walutach tych krajów.

Ale nawet jeśli banki nie podniosą stóp procentowych, a odsetki nam nie wzrosną i będziemy nadal płacić co miesiąc tyle samo franków czy euro, to rata i tak będzie wyższa. Bo przez słabą złotówkę za te waluty przyjdzie nam zapłacić więcej. Kredyty w złotówkach zaś mogą wzrosnąć po podwyżce stóp procentowych, jaką ogłosi RPP.

Nie wiadomo jednak, jak duża będzie to podwyżka, bo RPP na razie ocenia stan naszej gospodarki. Zapowiada, że na kwietniowym posiedzeniu jeszcze stóp nie podniesie. Ale w maju już może podnieść.