W najbliższych tygodniach możesz spodziewać się przykrego pisma z banku, w którym masz kredyt w euro. Wszystko jedno, czy zaciągnąłeś go na kupno samochodu, mieszkania, działki, telewizora, czy po prostu pożyczyłeś pieniądze. Oprocentowanie może wzrosnąć, bo Europejski Bank Centralny zwiększył właśnie stopy procentowe o 0,25 punkta.

O ile zapłacisz więcej? Decyzja zależy od banku. My przyjęliśmy, że o 0,25 procent. I policzyliśmy, o ile zwiększy się rata kredytu na 100 tys. zł zaciągniętego na 20 lat. Jeśli dziś płacisz niecałe 686 zł raty, zapłacisz ponad 702 zł. Czyli o 16 zł więcej miesięcznie.

Dobra wiadomość jest tylko taka, że banki nie mają obowiązku podwyższania oprocentowań po komunikatach o podwyżkach stóp procentowych. Wiele z nich takie ryzyko wliczone ma już w opłaty, na które zgodziliśmy się, podpisując umowę. Ale o tym dowiemy się dopiero za co najmniej kilka tygodni. Wtedy bowiem powinny w naszych skrzynkach znaleźć się listy o nowym oprocentowaniu i z na nowo wyliczonymi ratami. Jeśli takiego pisma z banku nie dostaniemy - podwyżka nas ominęła.