Po 1 maja 2004 roku wybudowałeś sobie dom? Albo planujesz zakończyć inwestycję przed końcem tego roku? Zapłaciłeś za materiały budowlane 22, a nie 7 procent VAT, bo kupiłeś je po wyższych stawkach, które wzrosły po wejściu Polski do Unii? Masz jeszcze szansę odzyskać 15 procent różnicy w podatku.

Jutro wchodzą w życie nowe przepisy o zwrocie VAT na materiały budowlane osobom fizycznym. Najważniejsza zmiana to taka, która umożliwia spóźnialskim odzyskanie nadpłaconego podatku. Wcześniej przepisy pozwalały na to jedynie tym z nas, którzy złożyli wniosek o zwrot w ciągu pół roku od wybudowania swojego lokum. W dodatku ci, którzy dom postawili przed 1 stycznia 2006 roku, musieli dokumenty do skarbówki złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2006 roku. Wielu nie zdążyło.

Teraz mają szansę odzyskać swoje pieniądze, bo termin składania wniosków wydłużono do 30 czerwca 2008 roku. W dodatku zwrot podatku będzie otrzymać łatwiej. Wcześniej do każdego potrzebna była odrębna decyzja naczelnika urzędu skarbowego. Teraz już nie jest konieczna. Naczelnik będzie wypowiadał się tylko wtedy, kiedy złożone przez nas dokumenty będą budzić wątpliwości. Jeśli wszystko będzie jasne, urzędy wypłacą pieniądze bez takiej decyzji.

Ale nowe przepisy nie są doskonałe. Bo mimo że na decyzję naczelnika czekać nie musisz, nie dostaniesz niczego od ręki. Bo fiskus nadal ma na wypłatę zwrotu VAT pół roku.