Co zrobić, by płacić mniejsze raty? Przede wszystkim trzeba wystosować do banku pisemną prośbę o zmniejszenie oprocentowania kredytu - pisze "Rzeczpospolita". Największe szanse na to, że wniosek będzie rozpatrzony na ich korzyść mają ci, którzy nie tylko mają w banku kredyt, ale korzystają też z innych jego usług, np. mają w nim konto, kartę kredytową czy kredyt odnawialny. I oczywiście wszystko sumiennie spłacają na czas.

Niższe odsetki stosowane są przy pożyczkach długoterminowych i na wyższe kwoty, czyli zwykle przy kredytach hipotecznych. Wpis do hipoteki, według którego bank jest współwłaścicielem nieruchomości, solidnie zabezpiecza pożyczkę. Bank nie straci więc nic, jeśli np. przestaniemy za parę lat spłacać raty, bo nie będziemy mieli z czego. Zlicytuje po prostu nasz dom czy działkę i zarobi na tym co najmniej tyle samo, jakbyśmy do końca kredyt spłacili.

O ile mniej możemy co miesiąc płacić, jeśli bank zgodzi się na obniżkę? Jak wylicza gazeta, oprocentowanie może spaść nawet o 0,9 punktu. Czyli np. jeśli pożyczyliśmy 250 tys. zł na 20 lat na 4 procent, zmniejszy się ono do 3,1 proc. Czyli rata zmaleje z 1515 zł do 1399 zł, a więc o 116 zł.