Żadnych skomplikowanych sformułowań, przyprawiających o zawrót głowy. ZUS postanowił sprostać oczekiwaniom ludzi i zaczął wydawać miesięcznik "ZUS dla Ciebie". Prostym, klarownym językiem fachowcy z tej instytucji wyjaśniają, jakie masz prawa bądź co powinieneś zrobić, by dostać należne Ci świadczenie. "Nowe numery będą ukazywać się w pierwszych dniach każdego miesiąca. Każdy poświęcony będzie innej tematyce" - zapowiada Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Pierwszy styczniowy numer poświęcony jest emeryturom i rentom. Dowiesz się z niego, jakie dokumenty musisz mieć, by je dostać, po co jest kapitał początkowy i jak go gromadzić. Drugi, lutowy, przeznaczony jest także dla przedsiębiorców. Dowiedzą się oni na przykład, jak płacić mniejsze składki (dotyczy to m.in. tych, którzy mają nowe firmy). W tym numerze również o tym, czy ZUS-owi grozi krach, bo zaciąga kredyty, i dlaczego jego wydatki nie są płacone z naszych składek, czyli po co jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Na razie miesięcznik wydawany jest w 90 tys. egzemplarzy, co oznacza, że jeden inspektorat ZUS dostaje ledwie 250 sztuk. "Tyle osób odwiedza naszą placówkę dziennie. Dlatego gdyby zabrakło dla kogoś gazety, może poczytać ją w internecie" - tłumaczy Przybylski.

Oprócz tekstów są tam także audycje radiowe do posłuchania, a w przyszłości pojawią się też programy telewizyjne.