Pierwszy w Polsce kredyt hipoteczny dla studenta zaoferował Metrobank należący do Getin Holding. O tym, że rynek przygotowuje się do finansowania studentom zakupu mieszkań, DZIENNIK pisał już w lipcu. Pod koniec października zeszłego roku nagłośniliśmy też studencki protest pod warszawską Szkołą Główną Handlową; młodzi ludzie domagali się kredytu hipotecznego uwzględniającego ich sytuację finansową.

Dziś współorganizator tamtej akcji Mateusz Kubanek z poznańskiej Akademii Ekonomicznej z zainteresowaniem wita pierwszą ofertę: "To krok w dobrą stronę, na pewno za chwilę będzie w czym wybierać" - mówi.

Kredyt oferowany przez Metrobank może zaciągnąć student lub absolwent wyższej uczelni, który nie przekroczył 26. roku życia. Nie musi mieć etatu ani uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Po zaciągnięciu kredytu - dla którego zasadniczym zabezpieczeniem jest hipoteka pod kupowane mieszkanie - student spłaca tylko odsetki. Kapitał zaczyna oddawać po okresie karencji, który może wynieść nawet 5 lat.